Základy homeopatie, aneb 3 principy homeopatické léčby

Homeopatie je v současnosti ve vyspělých státech velmi rozšířená metoda léčby spadající pod celostní medicínu. Posiluje životní sílu a imunitní systém, čím odstraňuje příčiny nemocí bez způsobení vedlejších účinků. Proto je vhodná zejména k léčbě chronických onemocnění, se kterými si klasická západní medicína neumí rady.

V tomto článku vás zvu do dobrodružného světa homeopatie. Představíme si její 3 základní principy. Dozvíte se v kostce, jak jako praktikující homeopatka přistupuji k homeopatické léčbě a zda může být vhodná i pro vás.


Homeopatie podporuje zdraví

Zakladatelem homeopatie je Samuel Hahnemann, který v roce 1807 jako první začal používat pojem homeopatie. Je rovněž autorem základní knihy o homeopatii Organon léčebného umění.

Základní kniha homeopatie Organon léčebného umění od Samuela Hahnemanna
Základní kniha homeopatie od Samuela Hahnemanna

Hahnemann vymyslel naprosto jedinečný terapeuticky léčebný přístup ke zdraví, který se lišil od všech do té doby známých postupů. Tradiční princip „léčby opačného opačným“, nahradil principem „podobné se léčí podobným“. Inspiroval se přitom přírodou.

Vleklé onemocnění začal léčit homeopatiky s podobnými symptomy, projevy a příčinami jako mělo léčené onemocnění. Právě z těchto poznatků byl definován základní princip homeopatie.

1. základní princip homeopatie: „podobné se léčí podobným“

Co si pod tím představit v praxi? Jak to funguje?

Jste nemocní nebo vám jen není dobře. Tento stav se projevuje různými symptomy, například bolestí hlavy, vyrážkou nebo bolestí zad. Na základě těchto symptomů a na základě jednotlivých projevů nemocí homeopat vybere homeopatikum, které je schopno odstranit nebo zmírnit onemocnění.

Knihy pro homeopatické léčení
K výběru homeopatika jsou homeopatovi nápomocny knihy Repertorium, kde jsou k jednotlivým onemocněním a symptomům uvedena jednotlivá homeopatika, a Materia medica, kde jsou popsány obrazy konkrétních homeopatik.

Homeopat vybírá konkrétní homeopatikum především na základě principu „podobné se léčí podobným“, tj. použije homeopatikum, které má obraz podobný k symptomům nemocného.

Vezměme si příklad homeopatika Apis mellifika, jež má ve svém obraze, že působí na pichlavou bolest. Ta se může objevit například při začínajících zánětech nebo když nás bodla včela.

Malé dávky homeopatik

Homeopatická léčba se vyznačuje tím, že homeopat využívá nesmírně malé dávky homeopatika. Díky tomu dochází k tomu, že obraz homeopatika svou podobností přehluší projevy a příčinu choroby. I po odeznění choroby ještě nějakou dobu část nemoci vyvolané homeopatikem přechodně přetrvává. V následujícím období onemocnění zmizí samo od sebe a velmi snadno. Nakonec nastává změna nemocného stavu ve stav zdraví.

Homeopatika
U homeopatické léčby se používají velmi malé dávky homeopatik

Homeopatické zhoršení

Prvotním účinkem podání homeopatik může být tzv. homeopatické zhoršení. Jedná se o přechodné zhoršení stavu v podobě různorodých symptomů. Toto zhoršení je projevem probíhající změny v organismu, když dochází k léčení.

2. základní princip homeopatie: „zevnitř ven z organizmu“

Na tento princip se můžeme podívat na příkladu reakce na kůži. Po podání homeopatik se může objevit vyrážka, pupínky nebo něco jako kopřivka. První, co každého napadne je, že se neléčí a že se vše jen zhoršuje. Ale to je největší omyl.

Představte si, co se v tom okamžiku v těle děje. Homeopatika zasáhla tu část organismu, kde je usazená nemoc nebo kde jsou např. toxiny, hleny, hnis, atd. Nastává homeopatické zhoršení. Toxiny, které máme v organismu UVNITŘ a nejsou vidět na povrchu, se nám dostávají ven z organismu.

Pokud máte v těle toxiny, které zatěžují váš organismus a zároveň vám oslabují imunitní systém, je potřeba je z těla dostat a to třeba i dočasným zhoršením stavu kůže. Homeopatie vám pomůže harmonizovat, podpořit léčbu, odstranit nebo zmírnit onemocnění a jeho projevy.

Homeopatické zhoršení
Zde vidíte fotku jednoho homeopatického zhoršení, který krásně ukazuje princip homeopatie „zevnitř ven“. Po týdnu došlo k odeznění tohoto nepříjemného symptomu, ale zároveň se významně zlepšilo trávení.

3. základní princip homeopatie: „seshora dolů“

Třetí princip homeopatie si ukážeme na příkladu stromu.

Strom nejdříve vytvoří kořeny a pak postupně tvoří kmen a větve. Nakonec tvoří korunu listů. A naopak když se schyluje k zimě, nejdříve shodí listy a pak se připraví na zimní spánek. Onemocnění včetně symptomů odchází právě tímto způsobem.

Nejdříve se zlepšuje horní část těla (hlava, krk, oči, uši, atd.), pak následuje zlepšování střední části trupu (a příslušné orgány, jako plíce, žaludek, atd.) a nakonec se to projeví ve spodních částech těla (nohy, chodidla, paty, atd.).

V průběhu homeopatické léčby se často klienti vystraší, když se symptom, který se projevoval v obličeji, objeví později na trupu nebo rukách či nohách. Důvodem je však právě princip „seshora dolů“. Onemocnění bylo přítomné i v jiných částech těla, ale nemuselo se tam projevit. Postupně, jak se klient uzdravuje, odchází toxiny i z ostatních částí těla a i tam nastává změna z nemocného stavu do stavu zdraví.

Homeopatická léčba v kostce

Při bližším seznámení s homeopatickými principy můžete vidět, že homeopatie není žádná magie, je to ryze logická záležitost.

S klienty pracuji tak, že nejdříve zjišťuji konkrétní symptomy a projevy nepohody. Na jejich základě a principu „podobné se lečí podobným“ vyberu vhodná homeopatika. Dále využívám přístupů celostní medicíny a Opelkovu metodu postklasické homeopatie.

Při setkání s klientem nejdříve zjišťuji všechny projevy a symptomy problému. Posuzuji vývoj patologie u klienta. Následně sestavím homeopatickou léčbu, která provádí klienta od současného stavu až k příčině problému. Po každé konzultaci je sestavena homeopatická léčba na 4 až 5 měsíců. V průběhu tohoto času jsem s klientem neustále v kontaktu.

Její princip lze ukázat na příkladu loupání cibule. Společně s klientem odstraňujeme jednu slupku za druhou, až se dostaneme k prvotní příčině chronických problémů. Po odstranění jejich příčiny zdravotní problém vymizí a současně se zlepší funkce imunitního systému. Tímto způsobem homeopatika harmonizují organismus a podporují uzdravení.


Inspirovat se  nechte mým příběhem nebo informačním  e-bookem, kde jsem řešila dýchací problémy. Homeopatická léčba pomáhá řešit obrovské množství fyzických, psychickým, ale i emočních problémů.

Pokud chcete zjistit, zda je homeopatická léčba vhodná pro řešení vašeho problému, podívejte se do mé homeopatické poradny.

Štěpánka Zeithamlová
Inspiruji lidi, aby se vydali za objevnou cestou za vitalitou. Jako homeopatka a aromaterapeutka od roku 2010 pomáhám prostřednictvím postklasické homeopatie odstraňovat fyzické, psychické a emocionální příčiny chronických nemocí. Učím lidi, jak zdolat překážky na cestě za vitalitou a jak si vitalitu udržet. Více o Štěpánce Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů